V BB do AU a späť

10.05.2023

Je ráno, 6:15, utorok 9.5. Na komárňanskej stanici sa zdržuje hlúčik ôsmakov z mediálnej výchovy. Vyrážajú do Banskej Bystrice, navštíviť Akadémiu umení. V rámci projektu, finančne podporenom Nadáciou ZSE, nazreli do zákulisia vysokej školy, ktorá vychováva kameramanov, režisérov, hercov, technikov... proste ľudí okolo dramatického umenia. Spoznali sme simulačné centrum (nie je na to, keď sa vám nechce do školy). Bola to miestnosť s výkonnými počítačmi, kde sa stretávali všetky zainteresované strany na tvorbe a simulovali rôzne situácie z praxe (čiže sa radili). Videli sme divadelné javisko, ktoré sa dalo multifunkčne upravovať, televízne štúdio so svetelným parkom, strižňu so špeciálnymi klávesnicami a v dabingovom štúdiu sme si nadabovali aj kúsok ozajstného seriálu. Času bolo však málo. Spoznali sme, čo je to Fresnelova šošovka, umelé slnko, na čo sa používa šabľa, švenk či jazda. Vedeli ste, že existuje aj "parazitné" svetlo? Čo myslíte, čo to je? Vďaka zelenému pozadiu sme sa mohli postaviť na dataprojektor či ocitnúť sa vo vani. Na ceste späť sme mali vlastné kupé (niekto to pomenoval ako kabínku) a úplne úžasnú odmenu, že všetky vlaky šli načas. Deň bol dlhý, no nám zbehol na jeden dúšok.