Sladký a náučný výlet 4.A

10.11.2022

Dňa 10.novembra sa žiaci IV.A triedy vybrali do Kittsee do čokoládovne Hauswirth a do Viedne do interaktívneho finančného centra FLIP.

Prvá zastávka bola v meste Kittsee. Hneď ako žiaci vystúpili z autobusu, omámila ich vôňa čokolády. Vošli do premietacej miestnosti a tam videli krátky film o tom, ako a z čoho sa vyrába čokoláda. Po premietnutí filmu vstúpili do samotnej výrobne a pozorovali, ako sa čokoláda vymiešava, ako sa plní do foriem, ako sa balí a ako nakladajú hotové výrobky do kamiónov. Bolo to pre deti veľmi zaujímavé. Po prehliadke závodu mohli deti vstúpiť do obchodu, kde si pokúpili veľa druhov čokolád - samozrejme ich aj hneď ochutnali: "Mňam".

Po exkurzii nasadli žiaci znova do autobusu, ktorý ich zaviezol do Viedne do interaktívneho finančného centra FLIP. Tam na nich čakali dve inštruktorky zo Slovenskej sporiteľne a prevádzali ich po piatich stanovištiach. No a deti ako detektívi sa dozvedeli zaujímavé informácie zo sveta financií a naučili sa, ako rozumne hospodáriť.

1. KONFIGURÁTOR - plánovanie rozpočtu a vyhodnotenie

2. STRETNUTIE S REALITOU - finančné rozhodnutia a ich dôsledky

3. TREZOR - kartová hra, ktorá nabáda k diskusii o cenách a hodnote

4. FÓRUM NÁZOROV - ekonomické témy a argumenty pre a proti

5. MYSLI GLOBÁLNE - čo a ako spolu súvisí v globalizovanom svete

Hneď na začiatku dostali do ruky tablet, v ktorom mali elektronickú peňaženku s danou sumou peňazí. Mohli míňať svoje pridelené financie na: bývanie, elektroniku, potraviny, dopravu, sporenie, doplnky a voľný čas.

Naši detektívi si veľmi dobre poradili s danými úlohami, pri ktorých sa aj zabavili, aj sa dozvedeli nové fakty zo sveta financií. Po dvojhodinovej prehliadke sa žiaci s úsmevom na tvári poďakovali inštruktorkám a rozlúčili sa s nimi.

Nastúpili do autobusu a už mysleli len na to, ako sa doma podelia so svojimi rodičmi o krásne zážitky z celého dňa.