Kam vedú kamene

30.11.2023

Rozbiehame projekt Kam vedú kamene. Tento projekt sa realizuje vďaka finačnej podpore Nadácia SPP. Prostredníctvom projektu sa budeme dotýkať najtragickejších dejín našej spoločnosti a budeme zisťovať, kam vedú kamene Stolpersteine, spred našej školy.

Naše aktivity sme začali v Banskej Bystrici, v Múzeu SNP. Dostať sa na čas cez polovicu Slovenska je náročná úloha a pravdaže nás v napätí držali aj meškania na železnici. Ale, keďže meškali všetky naše vlaky, stihli sme ich a naša časová rezerva prišla vhod. Ako už prezrádzal pohľad z okna kupé, vonku nás čakal bystrický sneh a zubaté slniečko. Zima bola riadna, ale kto by na to hľadel, keď sme sa mohli pustiť do prvej tohto sezónnej guľovačky.

Múzeum bolo príjemne vyhriate a nás privítala pani lektorka a sprevádzala nás workshopom Kufor číslo. V kinosále múzea sme si najprv pozreli svedectvá ľudí, ktorí prežili holokaust a potom sme sa pohodlne usadili na koberec, kde sme pracovali s obrázkami, príbehmi a faktami v téme holokaustu na Slovensku. Objavovali sme významy pojmov ako stereotyp a predsudok. Čas nám veľmi rýchlo uletel a napriek nášmu skorému vstávaniu by sme vydržali pokojne oveľa dlhšie. Pani lektorka nás pochválila, že sme boli vynikajúca skupina. Rýchlo sme preleteli exponáty múzea a ponáhľali sa na vlak späť domov. Cestou na stanicu sme sa zastavili na obed, ktorý sme si telefonicky dohovorili. Veľmi príjemné bolo sadnúť si rovno k prestretému stolu, kde nás už čakala fantasticky voňajúca pizza. Takto nám personál ušetril čas a my sme sa mohli pokojne najesť. Vlaky na minútu presne už iba podčiarkli tento rýchly, náročný a skvelo naplnený deň.