Festival tekvíc

01.11.2022

Tradičným znakom halloweenu nie sú len kostýmy, ale aj vyrezávané tekvice, ktoré majú vo vnútri sviečku ako zdroj svetla. Tekvice vyrezávali už naši predkovia, aj keď vtedy mali skôr praktické využitie. Slúžili im ako lampáše, ktoré v noci osvietili domy.

Na Slovensku sa tento sviatok veľmi neoslavuje, veľa ľudí ho odsudzuje. Deti sú ale veľmi šťastné, keď môžu vyrábať rôzne veselé, šibalské a niekedy aj trochu strašidelné tekvice. Zbožňujú, keď sa po zotmení zapália sviečky v tekviciach, ktoré rozžiaria ich tváre.

Tekvičkový festival a výroba strašiakov je už v našej škole veľkou tradíciou. Celý deň sa niesol v znamení tekvíc. Žiaci na hodinách riešili rôzne "tekvicové úlohy", z ponožiek vyrábali tekvice, lepili písmenká, kreslili, opisovali zdravé recepty z tekvíc a naučili sa, že je dôležité správne sa stravovať. Odmenou boli chutné sladké a slané tekvicové dobroty, ktoré im upiekli maminky a pani učiteľky. Poobede sa pridali aj rodičia a spolu so svojimi deťmi usilovne vyrezávali a zdobili tekvice. Strávili sme spolu príjemné chvíle pri tvorbe strašidielok. Výsledok bol úžasný. Dvor pred školou zdobili blikajúce tekvičkové svietniky.