Opäť náš „lampioňák“

Deň boja za slobodu a demokraciu...želajme si slobodu... sľúbili sme si lásku... zažnite si vodné lampióniky... pošli po rieke svoje tajné prianie... Tieto a podobné slová zaznievali v predvečer sviatku, ktorý si každoročne pripomíname 17.novembra.
ZŠ Komenského už po tretí raz srdečne pozývala rodičov, pedagógov a žiakov našej školy na tradičný "lampioňák" - lampiónový sprievod, ktorý bol tento rok tematicky zameraný práve na spomínaný Deň boja za demokraciu a slobodu.

Zaplnený školský dvor, miesto zrazu, avizoval bohatú účasť. O 16.30 hod. sa svetielkujúci sprievod pohol a prešiel mestom. Prechod pevnosťou, dýchajúcou i dnes históriou, bol nakrátko prerušený. Nie, tentokrát nás nečakali za jej múrmi žiadne strašidielka , hoci mnohé deti by sa potešili ich prítomnosti. Krátke zastavenie a pokojnú atmosféru vyrušil hlas z megafónu: -Želajme si slobodu , pustite balóny a počas ich letu vyslovte svoje priania.- To len naša p. riaditeľka vysvetlila zvedavému davu dôvod stretnutia . Vzápätí sa sprievod plný fosforeskujúcich predmetov, lampášikov, bateriek, reflexných prvkov pobral k Vážskemu mostu. Opäť malá spomienka na novembrové dni 1989-eho roku a vzápätí tíško sa rozliehajúca melódia, nesmelý spev. Sľúbili sme si lásku, sľúbili sme si vydržať...Krátka chvíľa na zamyslenie...Rozjímanie...Spomienky... Možno pre prítomné deti boli tóny tejto piesne veľkou neznámou, ale u mnohých rodičov vyvolala spomienky na prinavrátenie tak vzácnej slobody.
Keby vodné lampióny pustené na tichý tok rieky Váh vedeli rozprávať, možno by nám nechtiac prezradili mnohé želania a túžby, ktoré boli v ten večer v duchu vyslovené. Deťmi, dospelými...
Cibuľový chlebíček (mňam, aká super pochúťka v prírode) a teplý čaj boli stmelujúcim prvkom.. Napokon krátke rozhovory a rozlúčka...

Dovidenia nabudúce!

Pozn. Srdečné poďakovanie chceme vysloviť p. Eve Likérovej z Čárdy pri Váhu, ktorá nám spomínané dobroty každoročne pripravuje.

 

Kontakt

ZŠ Jána Amosa Komenského Komárno
Komenského 3
945 01 Komárno

Telefón: 0915 794 822
Sekretárka: 035 770 0811
Školská jedáleň: 035 770 0813

© 2012 Všetky práva vyhradené.

ZŠ J. A. Komenského Komárno